Yaz Aylarında Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

petek temizleme 2022

Yaz Aylarında Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği sayesinde yaşam alanlarının hem daha verimli bir şekilde ısınması hem de doğalgaz faturalarının daha düşük gelmesi söz konusu olmaktadır. Birçok kişinin aklında petek temizliğinin ne zaman yapılacağına dair sorular bulunmaktadır. Her şeyden önce, petek temizliğinin kış aylarının başında yapılmasının daha doğru olacağını söylemek gerekir. Ancak, isteyenler, bu işlemleri yaz aylarında da yapabilirler.

Yaz Aylarında Petek Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kalorifer peteklerinin düzenli ve verimli ısı vermesi için belirli aralıklarla temizlenmesi şarttır. Bu noktada, temizleme işlemleri bilhassa profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Kış başı için herhangi bir zaman dilimi uygundur. Ancak, kış aylarında petek temizliğinin yapılması hiçbir şekilde tavsiye edilmez.

  • Petek temizleme işlemlerinde ilk olarak kalorifer petekleri kapatılmalıdır. Ardından, elektrikli süpürge ile peteklerin arasındaki tozlar temizlenmelidir.
  • Temizlik işlemlerine başlamadan evvel kaloriferin altına havlu serilmelidir. Bir sonraki adımda peteklerin içerisine girebilecek sopaya bez sarılmalıdır. Sopa; kaloriferin üstünden alt tarafına doğru itilmelidir. Bu sayede, kirlerin havluya dökülmesi sağlanmalıdır. Söz konusu işlem; tüm petek araları için eksiksiz olarak uygulanmalıdır.
  • Bir sonraki aşamada ise kovaya ılık su koyulmalı ve sabun dökülmelidir. Köpürtme işleminin ardından başka bir temiz bez sabunlu suya batırılmalıdır. Nemli olacak şekilde suyu sıkılmalıdır.
  • Söz konusu bez ile peteğin dış kısmı silinmelidir. Son olarak, paslanmaması adına petekler kurulanmalıdır.

Süreçlerinizi iyi ve emin olduğunuz bir firma tarafından komple sonlandırılarak tamamlanmasını istemezmiydiniz. Bu yüzden aklınızdaki bütün şikayetleri izyapı tesisat olarak bizi aramanız yeterlidir.

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*