Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

petek temizleme 2022

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Petek temizliği; daha sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasında etkili olmaktadır. Ancak, petek temizliğinin belirli aşamaları bulunmaktadır. Birçok kişinin aklında peteklerin havası nasıl alınır sorusu vardır. Ancak, peteklerin havasının alınması için tesisat ustasından yardım almaya gerek yoktur. Kişinin tek başına da bu işlemi yapması yeterlidir.

Peteklerin Havasını Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

Isıtma sistemleri birbirinden farklı olduğu için peteklerin havasının alınmasında sistemin özelliklerine uygun olarak hareket etmek gerekir. Bilhassa yerden ısıtma sistemlerinde petek olmamasından mütevellit sistemin havasını almak için farklı işlemler uygulanmalıdır. Günümüzde en çok kullanılan petek çeşidi panel petek olarak bilinmektedir. Az yer kaplamasının yanı sıra dayanıklı ve verimli olması, alüminyum peteklere kıyasla daha ekonomik olması gibi avantajlarından dolayı panel petekler tercih edilmektedir.

Petek modelinde hava yapılması sırasında havanın alınması için pürjör vanası bulunmaktadır. Bu vana; panel peteklerde de vardır. Bu vanayı açmak adına düz tornavidanın yanı sıra pürjör anahtarı bulunması gerekir. Bu noktada, pürjör anahtarı kullanılarak pürjör vanasının saat yönünün tersine çeyrek tur kadar açılması sağlanmaktadır. Ancak, pürjör vanasının tamamen açılmaması gerekir. Havanın çıkması adına yalnızca çeyrek tur yeterli olacaktır.

Döküm peteklerin havasının alınması ise farklı bir detay teşkil etmektedir. Bu tür peteklerde de pürjör vanası bulunmaktadır. Ancak, bazıları eski olduğu için bu vana gözükmeyebilir. Bu gibi hallerde üst vananın rekoru gevşetilerek peteğin havası alınmalıdır. Daha fazla uğraşıp yorulmak ve neticesinde bu peteklerin temizleyememe durumu olduğunda ki olacaktır hemen bizleri çekinmeden arayarak petek temizleme ve kombi bakımı işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Firmamız kaliteli ve üstün hizmet anlayışı ile sektörün liderliğini üstlendiğinden dolayı bütün süreçlerinizi de üstün kalitede yapacağından hiç şüpheniz olmasın.

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*