Alüminyum Petekler Temizlenir Mi?

petek temizleme 2022

Alüminyum Petekler Temizlenir Mi?

Petekler sayesinde yaşam alanlarının ısınması sağlanmaktadır. Günümüzde geçmişe kıyasla alüminyum petek kullanımı yaygındır. Fakat,bu tür peteklerin kullanımı ile beraber insanların aklında alüminyum petekler kirlenir mi sorusu bulunmaktadır. Bu noktada, hangi özellikte olursa olsun, tüm peteklerin kirlenebileceğini söylemek gerekir. Sonuç olarak, alüminyum petekler de kirleneceği için zaman içerisinde temizliğe ihtiyaçları olacaktır.

Alüminyum Petekler Neden Kirlenir?

Alüminyum peteklerin kirlenme sebebi ile diğer peteklerin kirlenme sebebi arasında belirgin bir farklılık yoktur. Peteklerin içerisinde su dolaşması ve kapalı devre olmalarından dolayı bir süre sonra kirlenmelerine rastlanmaktadır. Türünden bağımsız olarak her peteğin içerisinde sıcak su dolaşımını sağlayan ince kanallar bulunmaktadır. Kapalı devre şeklinde çalışan sistemde suyun her zaman aynı olmasından mütevellit bir süre sonra su, birtakım kireçlenme ve çamurlaşmaya maruz kalmaktadır. Kirlenmenin boyutu arttıkça peteklerde ciddi bir ısınma sorunu meydana gelecektir.

Petek temizliği; bilhassa kış aylarının vazgeçilmez bir işlemidir. Yapılmadığı takdirde insanların bu aylarda yüksek fatura ödemelerine rağmen ısınma sorunları yaşayacağını öngörmek gerekir. Kimyasal ilaç ve özel makineler sayesinde petek temizliği en kısa süre içerisinde yapılmaktadır. Bu tür işlemlerin korozyona karşı koruyan ilaçla yapılması sayesinde istenilen verim alınmaktadır. Bu noktada, alüminyum petekler ile ısınmayı tercih edenlerin her yıl bir kere temizlik işlemi yaptırması doğru olacaktır. Çünkü, bu tür peteklerde korozyon ve partikül oluşumu diğer peteklere kıyasla daha fazladır.

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*