Petek Temizleme Kimyasalı Zararlı Mıdır?

petek temizleme 2022

Petek Temizleme Kimyasalı Zararlı Mıdır?

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber herkesin aklında petek temizliği bulunmaktadır. İmkanı olanların yılda bir kez petek temizliği yaptırması bilhassa uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu işlem sayesinde hem petekler daha verimli çalışır hem de doğalgaz faturalarında ciddi bir düşüş görülür. Peki, petek temizliği nasıl yapılır? İlaç kullanılarak yapılan işlemler kalorifer tesisatına zarar verir mi?

Petek Temizleme Kimyasalı Kullanılmalı Mı?

Petek temizleme ilacının kimyasal bir ürün olması ve asit içermesinden dolayı kullanılmasının zararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak, yapılan araştırmalar neticesinde bu tür bir kimyasalın kalorifer tesisatına herhangi bir zarar vermesi mümkün değildir. Peteklerin yalnızca basınçlı su kullanılarak temizlenmesi beklenilen etkiyi yaratmayacaktır. Bu yüzden, petek temizleme ilacının kullanılması son derece doğru bir karardır.

Petek temizleme ilacının ne peteklere ne de kombiye herhangi bir zararı vardır. Ancak, ilacın kalitesi de son derece önemlidir. Bilhassa TSE onaylı bir ilaç kullanılmalıdır. Kalitesi TSE tarafından onaylanmış bir ilaç sayesinde peteklerde meydana gelen kireçlenmelerden derinlemesine bir temizlik sayesinde kurtulmak mümkün olacaktır.

Petek temizleme ilacı kullanılıyorsa doğal olarak petek temizleme makinesi devreye giriyor demektir. Petek temizleme makinesinin ne peteklere ne de ortama herhangi bir zarar vermesi söz konusudur. Ancak, petek temizleme kimyasalının kullanılmasının ardından peteklerin içerisinden tahliye edilmesi şarttır. Aksi takdirde, hem peteklerde hem de kombide arızalar yaşanabilir.

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*