Petek Koruyucu Kimyasal Petek Temizliğinde İşe Yarar Mı?

petek temizleme 2022

Petek Koruyucu Kimyasal Petek Temizliğinde İşe Yarar Mı?

Petek temizliği yaptırmak adına profesyonel hizmet sunan firmalardan hizmet almak gerekir. Özellikle çok katlı dairelerde verimli ısınmak adına peteğin türünden bağımsız olarak genellikle iki yılda bir olacak şekilde petek temizliği yapılmalıdır.

Bunun yanı sıra, petek temizliği yapılırken petek temizleme ilacının ne kadar gerekli olduğu tartışma konusudur. Bir kısım insan bu ilacın kalorifer tesisatına zarar verdiğini söylerken bazıları ise bu ilaç kullanılmadan peteklerin tam anlamıyla temizlenmesinin imkansız olduğunu dile getirmektedir.

Petek Koruyucu Kimyasal Ne İşe Yarar?

Petek koruma ilacı; zannedilenin aksine her durumda kullanılmaktadır. Hakkındaki birçok önyargının yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, kullanılması halinde kalorifer tesisatına belirgin bir zararı olmayacaktır.

Petek temizleme işleminin bitmesinin ardından tesisat sistemine gönderilen petek koruyucu kimyasal; tesisat sisteminin tıkanmasına sebep olması muhtemel kireç ve balçıktan korunmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak, bu ilaç; kılcal çatlakları da onararak ileride meydana gelmesi muhtemel kalorifer tesisatı kaçaklarının oluşmasının önüne geçmektedir.

Petek koruyucu kimyasalın etkisi ortalama iki yıl sürmektedir. İlacın tesisat sistemine dökülmesinin ardından kombi çalıştırılmaktadır. Kombinin yaklaşık bir iki saat süreyle çalışmasının ardından petek koruyucu ilaç tüm tesisat sistemine dağılmış olacaktır. Bir başka deyişle, etkisini en kısa sürede gösteren bir ilaçtır.

Son olarak, petek temizliğinin ilaçlı veya ilaçsız olacak şekilde ortalama iki yılda bir yapılması gereken bir işlem olduğunu söylemek gerekir.

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*